Odia news portal

ଡିଜିଟାଲ୍ ମିଡିଆର କଥା : ଏଥର ନକଲି ସମ୍ପାଦକ ଓ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ପଠାଯିବ ଜେଲ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଡିଜିଟାଲ୍ ମିଡିଆର ଏହି ଯୁଗରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ପୋର୍ଟାଲର ଏକ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଗଲା । ଅଧିକାଂଶ ନ୍ୟୁଜ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଏବଂ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକର ଅପରେଟରମାନେ ନିଜକୁ ସମ୍ପାଦକ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ନକଲି ପ୍ରେସ୍ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (ଆରଏନଆଇ) କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ନିଜକୁ ସଂପାଦକ ଲେଖୁଥିବା ତଥା ସୋସିଆଲ ସାଇଟ, ନ୍ୟୁଜ ପୋର୍ଟାଲ ଏବଂ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ନ୍ୟୁଜ ଚ୍ୟାନେଲ କରି ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ଭ୍ରମସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଠକମାନଙ୍କ ଉପରେ ସରକାର ଏକ ମାମଲା ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ କେବଳ RNI ପଞ୍ଜୀକୃତ ଖବରକାଗଜର ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରେସ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କ୍ଷମତାପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ଏହିପରି electronic ବୈଦ୍ୟୁତିକ ମିଡିଆ ଚ୍ୟାନେଲ ଯାହା ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇ ନକଲି ସମ୍ପାଦକଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଦାଖଲ କରାଯିବ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଏକ ନ୍ୟୁଜ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ କିମ୍ବା ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ସୃଷ୍ଟି କରି ସମ୍ବାଦ ଦେଖାଇ ପାରିବେ, ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣ ଏକ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମିଡିଆ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅଟନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରେସ୍ କାର୍ଡ ଦେବାର ଅଧିକାର ନାହିଁ ଓ ଆପଣ ଏହା କରୁଛନ୍ତି, ଏହା ପ୍ରେସ ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧ ଅଟେ। “ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ଆରଏନଆଇ ନମ୍ବର ବିନା ନକଲି ପ୍ରେସ କାର୍ଡ ଧରିଥିବା ନକଲି ବେଶଧାରୀ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କଡାକଡି ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ପ୍ରେସ୍ କାର୍ଡ କିଏ ଦେଇପାରିବ

ପ୍ରେସ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଅଧିକାର କେବଳ ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମିଡିଆ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଏହି ସଂସ୍ଥା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରୁଥିବ।

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.